Un miner din Tanzania a devenit milionar peste noapte după ce a vândut două minerale – cele mai mari găsite vreodată în țară, relatează BBC.
Sainiu Laizer a obținut 3,4 milioane de dolari de la ministerul pentru minerit al țării în schimbul a două bucăți de tanzanit care au o greutate totală de 15 kilograme. Ambele pietre, care cântăresc 9,2 respectiv 5,8 kilograme, au depășit recordul deținut anterior de o bucată de tanzanit de 3,3 kg.
„Vom avea o petrecere mare mâine”, a declarat pentru BBC Laizer, tatăl a peste 30 de copii.
Tanzanitul se găsește doar în nordul Tanzaniei, fiind una din cele mai rare pietre prețioase de pe Terra, un geolog local estimând că întreaga rezervă ar putea fi exploatată în următorii 20 de ani.
Atracția mineralului constă în transparența sa iar privit din diferite direcții poate apărea în mai multe culori, variind între albastru-safir, roșu-grena și violet.
mai mult la /www.hotnews.ro/